Medarbetare

ADVOKATER

Marianne Andersson

Utbildning:
portrait-marianne
Juris kandidatexamen 1983.
Advokat sedan 1992.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Ystad tingsrätt.
  • Hovrättsfiskal vid Hovrätten över Skåne och Blekinge 1986-1987.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: marianne@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031-61 71 59

Marianne Andersson har även mottagning i Borås efter tidsbeställning.

Joakim Sjöberg

Utbildning:
Portratt-Headshot-Svart-Vit-001
Juris kandidatexamen 2006.
Advokat sedan 2012.

Yrkesverksamhet:

  • Förvaltningsrätten i Göteborg 2006-2007.
  • Tingsmeritering vid Vänersborgs tingsrätt 2007-2009.
  • Biträdande jurist Advokaterna Melin och Fagerberg 2009-2012.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: joakim@allmanna-advokatbyran.se

Annika Stanislaus

Utbildning:
portrait-annika
Juris kandidatexamen 1990.
Advokat sedan 2001.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Halmstads tingsrätt 1990-1993.
  • Byrådirektör på KFM, Älvsborgs län.
  • Biträdande jurist och advokat på advokatfirman Lindström & Partner 1996-2002.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: annika@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031-61 71 53

Ann-Cathrine Söderström

Utbildning:
portrait-ann-cathrine
Juris kandidatexamen 1985.
Advokat sedan 2005.

Yrkesverksamhet:

  • Biträdande jurist vid Gunnar Dellborgs Advokatbyrå AB 2000-2003.
  • Biträdande jurist och advokat vid Rosengrens Advokatbyrå i Göteborg AB 2003-2009.
  • Delägare i Odevalls Advokatbyrå 2009-2011.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Annan erfarenhet:
Mångårig erfarenhet av personskador och ansvarsskador som handläggare vid försäkringsbolag.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: ann-cathrine@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031-61 71 52

Martin Landin

Utbildning:
portrait-martin
Juris kandidatexamen 2007.
Advokat sedan 2013.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Varbergs tingsrätt 2007-2009
  • Anställd vid Allmänna Advokatbyrån sedan 2009.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: martin@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031-61 71 68

Karin Bennarsten

Utbildning:portrait-karin
Socionomexamen 1992.
Juris kandidatexamen 2006.
Advokat sedan 2014.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Göteborgs tingsrätt 2006-2008
  • Föredragande jurist vid Kammarrätten i Göteborg 2008-2011
  • Anställd vid Birgitta von Sydow Advokatbyrå 2012-2013
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Annan erfarenhet:

  • Verksam som socialsekreterare 1992-1998

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: karin@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031 – 61 71 60

ADMINISTRATIV PERSONAL

Monica Bergkvist

portrait-monica-b
E-post: monica@allmanna-advokatbyran.se
Telefon: 031-61 71 57

Karin Ekwall

E-post: karin.ekwall@allmanna-advokatbyran.se
Telefon: 031-61 71 58