Medarbetare

ADVOKATER

Annika Stanislaus

Utbildning:
portrait-annika
Juris kandidatexamen 1990.
Advokat sedan 2001.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Halmstads tingsrätt 1990-1993.
  • Byrådirektör på KFM, Älvsborgs län.
  • Biträdande jurist och advokat på advokatfirman Lindström & Partner 1996-2002.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: annika@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031-61 71 53

Ann-Cathrine Söderström

Utbildning:
portrait-ann-cathrine
Juris kandidatexamen 1985.
Advokat sedan 2005.

Yrkesverksamhet:

  • Biträdande jurist vid Gunnar Dellborgs Advokatbyrå AB 2000-2003.
  • Biträdande jurist och advokat vid Rosengrens Advokatbyrå i Göteborg AB 2003-2009.
  • Delägare i Odevalls Advokatbyrå 2009-2011.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Annan erfarenhet:
Mångårig erfarenhet av personskador och ansvarsskador som handläggare vid försäkringsbolag.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: ann-cathrine@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031-61 71 52

Jenny Gustafsson

Utbildning:
Portratt-jenny-g
Juris kandidatexamen 2013.
Advokat sedan 2017.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Blekinge tingsrätt 2013-2015.
  • Biträdande jurist vid Advokatfirman Aronsson & Svedberg 2015-2017.
  • Advokat, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: jenny@allmanna-advokatbyran.se

Joakim Sjöberg

Utbildning:
Portratt-Headshot-Svart-Vit-001
Juris kandidatexamen 2006.
Advokat sedan 2012.

Yrkesverksamhet:

  • Förvaltningsrätten i Göteborg 2006-2007.
  • Tingsmeritering vid Vänersborgs tingsrätt 2007-2009.
  • Biträdande jurist Advokaterna Melin och Fagerberg 2009-2012.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: joakim@allmanna-advokatbyran.se

Karin Bennarsten

Utbildning:portrait-karin
Socionomexamen 1992.
Juris kandidatexamen 2006.
Advokat sedan 2014.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Göteborgs tingsrätt 2006-2008
  • Föredragande jurist vid Kammarrätten i Göteborg 2008-2011
  • Anställd vid Birgitta von Sydow Advokatbyrå 2012-2013
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Annan erfarenhet:

  • Verksam som socialsekreterare 1992-1998

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: karin@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031 – 61 71 60

Marianne Andersson

Utbildning:
portrait-marianne
Juris kandidatexamen 1983.
Advokat sedan 1992.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Ystad tingsrätt.
  • Hovrättsfiskal vid Hovrätten över Skåne och Blekinge 1986-1987.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: marianne@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031-61 71 59

Marianne Andersson har även mottagning i Borås efter tidsbeställning.

Martin Landin

Utbildning:
portrait-martin
Juris kandidatexamen 2007.
Advokat sedan 2013.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Varbergs tingsrätt 2007-2009
  • Anställd vid Allmänna Advokatbyrån sedan 2009.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: martin@allmanna-advokatbyran.se
Tel: 031-61 71 68

Suzanne El Khayat Ali

Utbildning:
portrait-suzanne
Bachelor of Law with honours 2008.
Master of Law 2009.
Juris kandidatexamen 2012.
Advokat sedan 2017.

Yrkesverksamhet:

  • Biträdande jurist vid Advokatbolaget Opus 2012-2013.
  • Biträdande jurist vid Kennedy advokatbyrå 2013-2014.
  • Tingsmeritering vid Vänersborgs tingsrätt 2014-2016.
  • Biträdande jurist/advokat vid Familjens advokat 2016-2017.
  • Delägare, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska och arabiska

Kontakt:
E-post: suzanne@allmanna-advokatbyran.se

BITRÄDANDE JURISTER

Louise Eriksson

Utbildning:
portrait-louise
Juris kandidatexamen 1996.

Yrkesverksamhet:

  • Tingsmeritering vid Göteborgs tingsrätt 1996-1998.
  • Åklagare vid åklagarmyndigheten, specialist gällande brott i nära relation, sexualbrott, mängdbrott samt allmänspecialist 1999-2016.
  • Föredragande vid Överåklagaren 2011.
  • Biträdande jurist vid Advokatfirman Aronsson & Svedberg 2016-2017.
  • Biträdande jurist, Allmänna Advokatbyrån.

Språk utöver svenska: Engelska

Kontakt:
E-post: louise@allmanna-advokatbyran.se

ADMINISTRATIV PERSONAL

Cecilia Nilsson

portrait-cecilia-n
E-post: cecilia@allmanna-advokatbyran.se
Telefon: 031-80 37 20

Monica Bergkvist

portrait-monica-b
E-post: monica@allmanna-advokatbyran.se
Telefon: 031-61 71 57

Karin Ekwall

portrait-karin-e
E-post: karin.ekwall@allmanna-advokatbyran.se
Telefon: 031-61 71 58